Martin Stiller a Renáta LorišováByli jsme taková cyklocestovatelská dvojka napůl z Čech (Martin z Broumova) a napůl z Moravy (Renča z Pražma u Frýdku-Místku).

Cestovali jsme a žili spolu od února 2002 do září 2008, kdy se naše společné cesty "rozjely různými směry". Při našem seznámení v roce 2002 Renča určitě ani netušila, co vše se mnou bude muset (a nebo snad chtít ???) podnikat. Já už předtím na kole celkem dost pojezdil a navštívil mnoho evropských zemí. Renča ale do našeho seznámení na kole téměř vůbec nejezdila, když pominu pár kilometříku k babičce a zpět. Musel jsem na ní tedy zlehoulinka a pomalu. Začali jsme nížinatými oblastmi Maďarska, Rakouska, Slovenska, ale hned už druhá cyklocesta vedla do Pyrenejí. Renču ale hory a dlouhá stoupání neodradila, naopak nadchla. Další rok jsme si to na našich "bajcích" svištěli do Alp, kde naším cílem byly alpské průsmyky Passo dello Stelvio, Timmelsjoch a další. Následující léto jsme si zajeli do rovinaté Litvy, abychom rok nato mohli dohánět kopcový deficit hornatou Korsikou.

Plány na cyklopřejezd Austrálie ležely v mé beraní hlavě ale už několik let. Dlouho to ale spíše vypadalo jako sen, až jednoho dne padlo rozhodnutí pokusit se to uskutečnit. Dali jsme se tedy do příprav, které trvaly v podstatě skoro rok.

Kromě cyklocest podnikáme i vysokohorské túry, hodně lezeme po via ferratách, mrkli jsme se párkrát i na ledovce a hlavně se rádi touláme krásnou přírodou.

Renáta Lorišová
Ročník 1976, vystudovala obor Angličtina pro hospodářskou sféru a cestovní ruch na Ostravské univerzitě v Ostravě.

Narodila se a dětství trávila na Pražmě u Frýdku-Místku. Pracuje v Šenově u Havířova a žije již několik let ve Frýdku-Místku.

Několik posledních let se věnuje aktivně sportu a cestování. Ze sportovních aktivit má nejvíce ráda cykloturistiku, vysokohorskou turistiku, lezení po via ferratách, kondiční kulturistiku, ale třeba i brišní tance či aerobik.

Pro svou dobrodružnou povahu ji cestování vždy přitahovalo, ráda objevuje nová místa a poznává zajímavé lidi. Cyklocestování bere jako ideální způsob, jak spojit aktivní sport s poznáváním, zajímavými situacemi a setkáními.

Renáta procestovala s bývalým přítelem Martinem už řadu míst:

Jejich první společná větší cesta vedla do Pyrenejí. Bylo to pro ni snažší než sama očekávala. V Pyrenejích jsou táhlá ale ne příliš prudká stoupání a cesty jsou velmi dobře udržovány s malým provozem. Je to skvělá oblast na kempování ve volné přírodě, jelikož osídlení v těchto horách je poměrně nízké.

Na další horskou cyklocestu se vydali s naloženým kolem do rakouských a italských Alp. Alpy ji uchvátily nádhernými scenériemi. Co se týče sjíždění průsmyků jsou Alpy ale o něco náročnější díky husté dopravě a prudším stoupáním. Na této cestě se jim podařilo vyjet do výšky 3050 m, až k ledovci.

V rovinaté Litvě se Renče taky moc líbilo, hlavně kvůli místním lidem, kteří byli velmi pohostinní a přátelští. V Litvě se stále domluvíte rusky a to byla pro ni skvělá příležitost tento její oblíbený a téměř zapomenutý jazyk oprášit.

Korsika byla též skvělá volba pro jejich další cyklocestu. Hory a teplé podnebí – ideální kombinace. Na Korsice se všude potulují polodivoká prasata a je dost obtížné najít vhodné a hlavně rovné místo na stan.

Renáta také navštívila Island, který je sice fascinující, ale na její vkus je tam příliš chladno a málo slunce.

Své nejkrásnější prázdniny prožila ale v Mexiku, kde trávila šest týdnu s přáteli v Mexico City a cestováním po státě Oaxaca. Je rozhodnuta se tam jednoho dne vrátit a navštívit tyto skvělé kamarády.

Renáta preferuje země s teplým podnebím, kempování v chladu a špatném počasí ji neláká; pak už jde spíš o trápení než dobrodružství.

Ráda se učí cizí jazyky, což ji umožňuje více se sblížit s lidmi na svých cestách. Mluví plynule anglicky, domluví se taky španělsky a rusky.

Na cestách a i jinde ráda fotografuje, hlavně se snaží zachytávat tzv. momentky a různé nevšední i všední situace, které vyplynou v dané chvilce.

Ráda přemýšlí o životě a jeho hodnotách a na svět i život se dívá více psychologicky a filozoficky. Tím se liší hodně od Martina, který je více realista a faktograf.

Při testování výrobků spolupracuje s předními českými výrobci sportovního vybavení, jako např. TILAK, SPORT ARSENAL, JUREK S R, VELLA, RUBENA a dalšími zahraničními firmami, např. MEINDL, VERTEC, TRANGIA, TERMOVEL atd.
 
Martin Stiller
Ročník 1980, vystudoval obor Geovědní a montánní turismus na VŠB-TU Ostrava a poté Management a marketing na UTB ve Zlíně.

Narodil se a dětství prožil v Broumově, v oblasti pískovcových skal. V současné době žije v Beskydech ve Frýdku-Místku a pracuje ve Vídni.

Vlastní akreditaci průvodce pro činnost horskou a je také kvalifikovaným průvodcem cestovního ruchu. Aktivně se zabývá turistikou, VHT a především cykloturistikou. Je členem českého klubu cestovatelů.

Na kole projel velkou část Evropy. V létě 2001 podnikl náročnou cykloexpedici "Na kole napříč Evropou z Čech až do Afriky" – 5750 km v 10 státech a na 2 kontinentech. V sedle svého kola zdolal také více než 60 horských průsmyků a sedel, jako např. Passo dello Stelvio 2758 m, Timmelsjoch 2509 m, Edelweisspitze 2571 m a další. S přítelkyní Renátou se jim podařilo dojet na plně naložených kolech až na alpskou horskou chatu Pirovano nacházející se v nadmořské výšce 3050 m.

Cyklocestování se stalo jeho vášní a vedlo ho k založení prvního ryze cyklocestovatelského festivalu „Cyklocestování“ pořádaného tradičně ve Frýdku-Místku.

Na svůj mladý věk procestoval již více než 30 zemí a tím rozhodně jeho cestovatelské plány nekončí. Cestování se stalo jeho životem, drogou i radostí, které se hodlá věnovat i v budoucnu.

Jako průvodce působí pro sportovní cestovní kancelář „TURISTIKA A HORY“ např. ve Walliských či Julských Alpách, v pohoří Dachstein, na Ukrajině, v Norsku, na Islandu a také v Keni.

Jeho koníčkem je poznávání nových krajů, sport a rád také fotografuje. Ze svých cest a expedic vytváří cestopisné besedy – DIASHOW, které prezentuje s velkým ohlasem již několik let po celé České republice. Nabídku cestopisných besed pro školy, knihovny, muzea či jiné kulturní organizace prezentuje na svých webových stránkách: www.cyklocestovani.cz . Zde jsou také uvedeny termíny, kde se je možno s tímto cestovatelem osobně setkat a tak tyto velmi zajímavé pořady zhlédnout.

Se svými cestopisnými besedami vystupuje pravidelně i na mnohých cestovatelských festivalech a sportovních veletrzích, např. Setkání cestovatelů – Praha, Horobál - Frenštát pod Radhoštěm, Cyklocestování - Frýdek-Místek, Cesty - Prosiměřice u Znojma, Scuk u Štatlu - Brno, Mezipřistání Frýdek-Místek, Sport – Jablonec nad Nisou atd.

Občas publikuje své články v časopisech se sportovní, cestovatelskou a outdoorovou tématikou, jako např. Treking, Cykloturistika, Malý průvodce světem outdooru, Lidé a Hory a další. Mimo jiné se jeho články objevují v denním tisku, regionálních magazínech apod.. Zajímavého vyprávění se spoustou zážitků také rádi využívají redaktoři Českého rozhlasu.

Při testování výrobků spolupracuje s předními českými výrobci sportovního vybavení, jako např. TILAK, SPORT ARSENAL, JUREK S R, VELLA, RUBENA a dalšími zahraničními firmami, např. MEINDL, VERTEC, TRANGIA, TERMOVEL atd..
 

 
zpět nahoru domů tisk


Facebook Cyklocestování

Připojte se ke skupině Cyklocestování na facebooku.
Naše skupina má již více než 11 200 příznivců.

Kalendář promítání 
Renáty a Martina


Newsletter

Chcete-li dostávat na Váš email zajímavé novinky, informace a tipy o akcích.

Váš e-mail:

Cyklocestovatelská seznamka

Hledáte nějakou parťačku nebo parťáka na cyklocesty?

Plánujete zajímavou cyklocestu a nechcete ji absolvovat sami? 

Od toho je tady naše cyklocestovatelská seznamka.


Doporučujeme


Reklama

Zde může být Vaše reklama. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na našem telefonu 604 618 400

 

 
Všechna práva vyhrazena / © 2007-2018 Martin Stiller / realizace nextWEB / admin