Vánoce v Melbourne a Silvestr na Tasmánii



Další fotografie z Austrálie najdete v expediční FOTOGALERII

Vanoce v australske rodine v Melbourne

K nasim hostitelum Prue a Markovi jsme dorazili den pred Stedry dnem. Tak tak jsme to tedy stihli. Na Stedry den jsme temer cely den odpocivali, nebot jsme meli za sebou dlouhy usek, kde jsme museli hodne spechat, abychom na vanoce dojeli vcas. Samotny Stedry den se v Australii neslavi tolik jako u nas. U protinozcu to totiz neni statni svatek a lide chodi jeste normalne do prace. Neni ani stedrovecerni vecere a ani se nerozdavaji darecky. Spise se vsichni na vanoce pripravuji, shaneji posledni darky, vari se, zdobi atd. Jakasi “stedrovecerni hostina” je az 25.12. odpoledne a darky se rozbaluji hned po snidani, coz pro nas byl ovocny salat s jogurtem. Mezi rozdavanim darku a odpoledni hostinou mnohe rodiny jeste chodi do parku se projit, nekteri zahrat cricket atd. Nelze ale rici, ze je to pravy typicky prubeh australskych vanoc. Ten totiz v podstate ani neexistuje, nebot Australie je tak multikulturni, ze je tu tradic mnoho. Ale zpusob, jak to slavi nasi hostitele je pry asi ten nejcatejsi. Na hostinu se delaji ruzna jidla, v mnoha rodinach ryby ci morske plody a take velmi casto pecena kruta. To byl nas pripad. A abysme si trosku pripomneli nase ceske vanoce a ukazali Markovi a Prue nase zvyky, udelali jsme k tomu typicky cesky bramborovy salat. Pro nas netradicne na stole nebylo zadne cukrovi, jenom ovoce a ruzne druhy orisku a mandle.

Dlouho jsme s Rencou nevedeli, co nasim hostitelum koupit za darek. Nakonec jsme ale dostali super napad – koupili jsme jim nadhernou knihu (pruvodce) o Ceske a Slovenske republice. Byla tistena na lesklem kridovem papire s plno uzasnymi fotkami ceskoslovenskych zajimavosti. Fakt povedena kniha. No a jako doplnek se nam podarilo v Melbourne sehnat i plzensky Prazdroj. Mark i Prue z darku byli nadseni, nebot pristi rok planuji dovolenou na kolech do Evropy a tak tato kniha byla pro ne zaroven pozvankou do nasi zeme. Oba slibili, ze urcite prijedou.

Behem nasledujicich dni stravenych v Melbourne jsme provedli generalni revizi vseho vybaveni, vse vyprali, vycistili, seridili kola atd. To vse je treba jednou za cas udelat, aby se zase mohlo pokracovat dal.

Dalsim, pro nas velmi netradicnim, zazitkem byla navsteva mezinarodniho utkani v cricketu mezi Australii a Indii. Cricket je totiz u Australanu velmi popularni a zapasu se ucastni desetitisice fanousku. Tenhle se zrovna konal na obrovskem olympijsme stadionu, kam se vejde pres 100 tisic divaku. I kdyz jsme si byli cricket na vlastni kuzi vyzkouset den predem, moc jsme pravidlum nerozumeli a hlavne nechapali, jak ty davy fanousku mohou tak silet. Nam ten sport prisel velmi nudny a zdlouhavy. Jeden zapad se totiz hraje treba 3-5 dni! Co se nam ale strasne libilo, byla atmosfera na stadionu. To byl fakt super zazitek. V jednu chvili dokonce na hriste mezi hrace vbehl nahu fanousek a bezel po celem hristi, nez ho ochranka zpacifikovala a odtahla do zakulisi. Tahle sranda ho pry prijde na 6000 AUD,v prepoctu asi 100 tisic korun.

Behem tydne stravenem v tomto druhem nejvetsim meste Australie jsme take zavitali nekolikrat do centra, abysme si ho prohledli. Melbourne na nas zanechalo velky dojem. Je to krasne, ciste a hodne zelene mesto s evropskym nadechem. Je tu totiz velka komunita Nemcu, Italu a hlavne Reku. Pro cyklisty tu maji plno paradnich cyklostezek a pro ostatni spousty parku atd. Oba s Rencou jsme se shodli, ze tady by se nam na bydleni opravdu libilo. Velmi zajimave je, jak zde celkem dobre k zapadaji stare kamenne stavby a hned vedle nich obrovske sklenene mrakodrapy.

S Markem a Prue se loucime 29.12. rano a mirime do pristavu, kde na nas ceka lod, ktera nas behem 9 hodin prevazi na Tasmanii, nejvetsi svazovou republiku Australie. Cesta trajektem probehla bez problemu, cast jsme prospali a cast stravili take v lodnim kinosale, kde probihala velmi zajimava beseda o tasmanske faune, hlavne o ohrozenem zivocichovi jmenem tasmansky cert (Tasmanian devil).

Prvni kilometry Tasmanii a prvni dojmy z ni

V podvecernich hodinach priplouvame do pristavu Devonport a z nej se vydavame k vychodnimu pobrezi. Hned na prvnich desitkach kilometru poznavame zakladni rozdily mezi pevninskou Australii a ostrovni Tasmanii. Tasmanie je mnohem zelenejsi, je tu mnoho lesu, vsude plno vody – jezera, potoky, reky… . Take je zde vsude hodne kopcu a hor, svezejsi vzduch a s tim spojene nizsi teploty. Radove o 5-10 stupnu mene nez na kontinente. A tohle vse je jen v nas prospech. Pro cyklisty jedine dobre.

Prvni noc na Tasmanii spime na pozemku u jednech farmaru a rano kdyz se probouzime, u stanu vidime cernousky. Farmarka totiz nemohla mit vlastni deti a tak spolu s manzelem adoptovali tri deti z Etiopie. Ke snidani nas pozvali do sadu, kde bylo mnoho druhu ovoce – maliny, ostruziny, kanadske boruvky a dalsi. To byla dobrota.

Silvestr na Tasmanii uprostred bushe na madarske farme

V podvecer pred Silvestrem dorazime do Lilydale na madarskou farmu, kam nas nasi hostitele pozvali, kdyz jsme se s nimi potkali pred mnoha tydny na Nullarbor Plain. Tato puvodem madarska rodina emigrovala v 80. letech do Perthu a kdyz uz je komercni zpusob zivota ve meste prestal bavit, koupili si cast pralesa na Tasmanii a odstehovali se tam. Prvni mesice zili ve stanu a postupne kaceli stromy, z nichz si pak postavili srub, na vykacenem prostranstvi zacali pestovat zeleninu, ovoce a vinnou revu. Vse pouze pro vlastni potrebu. Pan domaci, Sandor, je technik a konstrukter a tak si sestavil svou vlastni vodni elektrarnu, ktera vyrabi energii pro celou farmu. Vodu maji primo z pramene z hor, pecou si vlastni chleba, pestuji zeleninu a ovoce, takze jsou v podstate sobestacni. Tento zivot vsichni strasne miluji a jsou take peclive hrdi na vse, co si sami uprostred pralesa vlastnima rukama vybudovali.

S temito pratelskymi lidmi jsme spolecne stravili Silvestr a zustali u nich celkem 3 noci. Na silvestrovsky obed jedeme vsichni na dalsi madarskou farmu pobliz, kde je celkem asi 20 lidi ruznych narodnosti, kteri se pravidelne setkavaji. Oslava Silvestra probihala u nasich hostitelu ve srubu uprostred bushe ve velmi pratelskem a klidnem duchu. Zadne opijeni se, zadne ohnostroje, proste pohodove klaboseni, hrani karet a celkove fajn atmosfera. Novy rok travime jeste na farme a druheho ledna uz vyrazime dal vstric dalsim tasmanskym zazitkum… .

O Tasmanii vice v dalsi reportazi.

 
zpět nahoru domů tisk


Facebook Cyklocestování

Připojte se ke skupině Cyklocestování na facebooku.
Naše skupina má již více než 12 100 příznivců.

Kalendář promítání 
Renáty a Martina


Newsletter

Chcete-li dostávat na Váš email zajímavé novinky, informace a tipy o akcích.

Váš e-mail:

Cyklocestovatelská seznamka

Hledáte nějakou parťačku nebo parťáka na cyklocesty?

Plánujete zajímavou cyklocestu a nechcete ji absolvovat sami? 

Od toho je tady naše cyklocestovatelská seznamka.


Doporučujeme


Reklama

Zde může být Vaše reklama. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na našem telefonu 604 618 400

 

 
Všechna práva vyhrazena / © 2007-2018 Martin Stiller / realizace nextWEB / admin