Cestovatelé Renáta Lorišová a Martin StillerByli jsme taková cyklocestovatelská dvojka napůl z Čech (Martin z Broumova) a napůl z Moravy (Renča z Pražma u Frýdku-Místku).

Cestovali jsme a žili spolu od února 2002 do září 2008, kdy se naše společné cesty "rozjely různými směry". Při našem seznámení v roce 2002 Renča určitě ani netušila, co vše se mnou bude muset (a nebo snad chtít ???) podnikat. Já už předtím na kole celkem dost pojezdil a navštívil mnoho evropských zemí. Renča ale do našeho seznámení na kole téměř vůbec nejezdila, když pominu pár kilometříku k babičce a zpět. Musel jsem na ní tedy zlehoulinka a pomalu. Začali jsme nížinatými oblastmi Maďarska, Rakouska, Slovenska, ale hned už druhá cyklocesta vedla do Pyrenejí. Renču ale hory a dlouhá stoupání neodradila, naopak nadchla. Další rok jsme si to na našich "bajcích" svištěli do Alp, kde naším cílem byly alpské průsmyky Passo dello Stelvio, Timmelsjoch a další. Následující léto jsme si zajeli do rovinaté Litvy, abychom rok nato mohli dohánět kopcový deficit hornatou Korsikou.

Plány na cyklopřejezd Austrálie ležely v mé beraní hlavě ale už několik let. Dlouho to ale spíše vypadalo jako sen, až jednoho dne padlo rozhodnutí pokusit se to uskutečnit. Dali jsme se tedy do příprav, které trvaly v podstatě skoro rok.

Kromě cyklocest podnikáme i vysokohorské túry, hodně lezeme po via ferratách, mrkli jsme se párkrát i na ledovce a hlavně se rádi touláme krásnou přírodou.

 
 
Renáta Lorišová
 
  Martin Stiller
 
Ročník 1976, vystudovala obor Angličtina pro hospodářskou sféru a cestovní ruch na Ostravské univerzitě v Ostravě.

Narodila se a dětství trávila na Pražmě u Frýdku-Místku. Pracuje v Šenově u Havířova a žije již několik let ve Frýdku-Místku.

Několik posledních let se věnuje aktivně sportu a cestování. Ze sportovních aktivit má nejvíce ráda cykloturistiku, vysokohorskou turistiku, lezení po via ferratách, kondiční kulturistiku, ale třeba i brišní tance či aerobik.

Pro svou dobrodružnou povahu ji cestování vždy přitahovalo, ráda objevuje nová místa a poznává zajímavé lidi. Cyklocestování bere jako ideální způsob, jak spojit aktivní sport s poznáváním, zajímavými situacemi a setkáními.

Renáta procestovala s bývalým přítelem Martinem už řadu míst:

Jejich první společná větší cesta vedla do Pyrenejí. Bylo to pro ni snažší než sama očekávala. V Pyrenejích jsou táhlá ale ne příliš prudká stoupání a cesty jsou velmi dobře udržovány s malým provozem. Je to skvělá oblast na kempování ve volné přírodě, jelikož osídlení v těchto horách je poměrně nízké.

Na další horskou cyklocestu se vydali s naloženým kolem do rakouských a italských Alp. Alpy ji uchvátily nádhernými scenériemi. Co se týče sjíždění průsmyků jsou Alpy ale o něco náročnější díky husté dopravě a prudším stoupáním. Na této cestě se jim podařilo vyjet do výšky 3050 m, až k ledovci.

V rovinaté Litvě se Renče taky moc líbilo, hlavně kvůli místním lidem, kteří byli velmi pohostinní a přátelští. V Litvě se stále domluvíte rusky a to byla pro ni skvělá příležitost tento její oblíbený a téměř zapomenutý jazyk oprášit.

Korsika byla též skvělá volba pro jejich další cyklocestu. Hory a teplé podnebí – ideální kombinace. Na Korsice se všude potulují polodivoká prasata a je dost obtížné najít vhodné a hlavně rovné místo na stan.

Renáta také navštívila Island, který je sice fascinující, ale na její vkus je tam příliš chladno a málo slunce.

Své nejkrásnější prázdniny prožila ale v Mexiku, kde trávila šest týdnu s přáteli v Mexico City a cestováním po státě Oaxaca. Je rozhodnuta se tam jednoho dne vrátit a navštívit tyto skvělé kamarády.

Renáta preferuje země s teplým podnebím, kempování v chladu a špatném počasí ji neláká; pak už jde spíš o trápení než dobrodružství.

Ráda se učí cizí jazyky, což ji umožňuje více se sblížit s lidmi na svých cestách. Mluví plynule anglicky, domluví se taky španělsky a rusky.

Na cestách a i jinde ráda fotografuje, hlavně se snaží zachytávat tzv. momentky a různé nevšední i všední situace, které vyplynou v dané chvilce.

Ráda přemýšlí o životě a jeho hodnotách a na svět i život se dívá více psychologicky a filozoficky. Tím se liší hodně od Martina, který je více realista a faktograf.

Při testování výrobků spolupracuje s předními českými výrobci sportovního vybavení, jako např. TILAK, SPORT ARSENAL, JUREK S+R, VELLA, RUBENA a dalšími zahraničními firmami, např. MEINDL, VERTEC, TRANGIA, TERMOVEL atd.
  Ročník 1980, vystudoval obor Geovědní a montánní turismus na VŠB-TU Ostrava a poté Management a marketing na UTB ve Zlíně.

Narodil se a dětství prožil v Broumově, v oblasti pískovcových skal. V současné době žije v Beskydech ve Frýdku-Místku a pracuje ve Vídni.

Vlastní akreditaci průvodce pro činnost horskou a je také kvalifikovaným průvodcem cestovního ruchu. Aktivně se zabývá turistikou, VHT a především cykloturistikou. Je členem českého klubu cestovatelů.

Na kole projel velkou část Evropy. V létě 2001 podnikl náročnou cykloexpedici "Na kole napříč Evropou z Čech až do Afriky" – 5750 km v 10 státech a na 2 kontinentech. V sedle svého kola zdolal také více než 60 horských průsmyků a sedel, jako např. Passo dello Stelvio 2758 m, Timmelsjoch 2509 m, Edelweisspitze 2571 m a další. S přítelkyní Renátou se jim podařilo dojet na plně naložených kolech až na alpskou horskou chatu Pirovano nacházející se v nadmořské výšce 3050 m.

Cyklocestování se stalo jeho vášní a vedlo ho k založení prvního ryze cyklocestovatelského festivalu „Cyklocestování“ pořádaného tradičně ve Frýdku-Místku.

Na svůj mladý věk procestoval již více než 30 zemí a tím rozhodně jeho cestovatelské plány nekončí. Cestování se stalo jeho životem, drogou i radostí, které se hodlá věnovat i v budoucnu.

Jako průvodce působí pro sportovní cestovní kancelář „TURISTIKA A HORY“ např. ve Walliských či Julských Alpách, v pohoří Dachstein, na Ukrajině, v Norsku, na Islandu a také v Keni.

Jeho koníčkem je poznávání nových krajů, sport a rád také fotografuje. Ze svých cest a expedic vytváří cestopisné besedy – DIASHOW, které prezentuje s velkým ohlasem již několik let po celé České republice. Nabídku cestopisných besed pro školy, knihovny, muzea či jiné kulturní organizace prezentuje na svých webových stránkách: www.cyklocestovani.cz . Zde jsou také uvedeny termíny, kde se je možno s tímto cestovatelem osobně setkat a tak tyto velmi zajímavé pořady zhlédnout.

Se svými cestopisnými besedami vystupuje pravidelně i na mnohých cestovatelských festivalech a sportovních veletrzích, např. Setkání cestovatelů – Praha, Horobál - Frenštát pod Radhoštěm, Cyklocestování - Frýdek-Místek, Cesty - Prosiměřice u Znojma, Scuk u Štatlu - Brno, Mezipřistání Frýdek-Místek, Sport – Jablonec nad Nisou atd.

Občas publikuje své články v časopisech se sportovní, cestovatelskou a outdoorovou tématikou, jako např. Treking, Cykloturistika, Malý průvodce světem outdooru, Lidé a Hory a další. Mimo jiné se jeho články objevují v denním tisku, regionálních magazínech apod.. Zajímavého vyprávění se spoustou zážitků také rádi využívají redaktoři Českého rozhlasu.

Při testování výrobků spolupracuje s předními českými výrobci sportovního vybavení, jako např. TILAK, SPORT ARSENAL, JUREK S+R, VELLA, RUBENA a dalšími zahraničními firmami, např. MEINDL, VERTEC, TRANGIA, TERMOVEL atd..


Nadpis


připravujeme......
 
zpět nahoru domů tisk


Doporučujeme


Reklama

Zde může být Vaše reklama. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na telefonu 604 618 400

 

 
Všechna práva vyhrazena / © 2007-2018 Martin Stiller / realizace nextWEB / admin